Podatki głównym tematem podczas sesji Rady Miejskiej

Za nami VI zwyczajna sesja Rady Miejskiej w Skawinie.
Bez wątpienia najbardziej interesującym mieszkańców projektem uchwały był projekt dotyczący określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu. Burmistrz jako autor przedstawił go, a następnie odbyła się dyskusja.
Burmistrz argumentował dotychczasowe utrzymanie stawek podatku faktem, wysokiej inflacji, a co za tym idzie znaczącym wzrostem cen w ubiegłym roku. Osobiście myślę, że główną przyczyną utrzymania do chwili obecnej stawek podatków lokalnych na poziomie określonym uchwałą z 2022 r.  był okres przedwyborczy, czyli czas, w którym unika się niepopularnych decyzji.
Burmistrz podkreślił również, że dzięki utrzymaniu wysokości podatków na niezmienionym poziomie  mieszkańcy zaoszczędzili, a wynagrodzenia wciąż rosną… Burmistrz zakłada, że zwyczajnie stać nas na zapłacenie wyższych danin.  Podatki lokalne wpisane są w koszty życia ale skokowy wzrost cen prądu i gazu wszyscy już dotkliwie odczuliśmy. Każdy z nas chciałby w przyszłości takich sytuacji uniknąć.  Bezdyskusyjnym jest bowiem fakt, że proponowane przez burmistrza stawki wzrastają skokowo i jeśli wejdą w życie będą mocno odczuwalne dla mieszkańców i dla przedsiębiorców.
Zasadności tak dużego wzrostu nie można tłumaczyć argumentami odnoszącymi się do oczekiwań mieszkańców, rozpoczętych inwestycji i potrzeby posiadania wkładu własnego do aplikowania o środki unijne na kolejne zadania czy też naszą odpornością na takie stany jak to żartobliwie określił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Witold Grabiec.  Mieszkańcy mają świadomość partycypacji w kosztach rozwoju gminy, ale mają również prawo oczekiwać aby te koszty były racjonalne, nie stanowiły nadmiernej uciążliwości, były rozważnie zaplanowane i rozłożone w czasie…
Jestem za realizacją inwestycji, jestem za rozwojem i wykorzystaniem środków zewnętrznych, ale swoimi argumentami burmistrz nie przekonał do tego, że przewidywany wzrost dochodów gminy z tyłu podatków lokalnych przy proponowanych przez niego stawkach, szacowany na poziomie około 8,8 miliona złotych jest konieczny do tego aby zrealizować założenia. Być może ta kwota jest konieczna do tzw. formalnego „spięcia” przyszłorocznego budżetu gminy.
Przewodniczący Rady wyznaczył termin składania poprawek do tego projektu uchwały do dnia 18 października br. do godziny 14.30. Drugie czytanie nastąpi najpewniej na sesji październikowej.
Oprócz tematu podatków na środowej sesji radni podjęli uchwałę o punktowej zmianie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego polegającej na rezygnacji na terenach oznaczonych w planie jako teren pod usługi kultury i oświaty w granicach administracyjnych miasta, ze wskaźnika odnoszącego liczbę miejsc postojowych do powierzchni użytkowej z utrzymaniem wyłącznie odniesienia miejsc postojowych do liczby zatrudnionych w ten sposób, że na 10 zatrudnionych będzie przypadać 1 miejsce postojowe. Zmiana ta ma pozwolić na realizację inwestycji oświatowych bez konieczności zapewnienia większych parkingów.
Temat który również może Państwa zainteresować to procedowanie projektu uchwały dotyczącej przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji dla gminy Skawina na lata 2024-2030. Na tej sesji odbyło się pierwsze czytanie projektu tej uchwały. Termin składania poprawek został wyznaczony na dzień 18 października br. do godziny 14.00. Przyjęcie uchwały pozwoli na kontynuację i ciągłość gminnej polityki rewitalizacyjnej odpowiadającej zidentyfikowanym problemom społecznym dotyczącym zróżnicowania przestrzennego, poziomu życia i dostępu do usług społecznych zapewniających aktywność i integrację mieszkańców na terenach objętych obszarem rewitalizacji.